Snälltåget till Bruksvallarna
Med våra nattåg tar vi dig från bland annat Malmö, Göteborg och Stockholm till en vintersemester i längdparadiset Bruksvallarna. Tåget tar dig till Östersund eller Röjan, där en transferbuss väntar för att köra dig hela vägen fram till Stigmyhrs Livs i Bruksvallarna.
Bruksvallarna – bäst i längden
Bruksvallarna är en genuin liten fjällby i västra Härjedalen, kanske mest känd för sin fantastiska längdskidåkning. Här finns 11 mil välpreparerade skidspår som slingrar sig i dalgången och går upp i vacker högfjällsnatur. Lägg därtill flera mil fjällspår som prepareras från vecka 7. Här får du skidåkning i världsklass från november till sista april. Bruksvallarna välkomnar alla, från nybörjare, turåkare, Vasaloppsåkare och familjer till elitåkare.
Mitt i Funäsfjällen i västra Härjedalen
I Bruksvallarna är det familjärt och fjällnära med fantastiska möjligheter till upplevelser och rekreation. I byn finns skidstadion, längd- och skoterspår, vintervandring, bandvagnsturer upp till våffelstugan Knallen, restauranger, sportaffär och livsmedelsbutik.
Bruksvallarna är en del av Funäsfjällen, Skandinaviens största fjällupplevelse. Skidbussen tar dig snabbt till Funäsfjällens olika skidorter, som Ramundberget, Tänndalen och Funäsdalen.
Mer information om destinationen och bokning av boende finns på Bruksvallarna.se (öppnas i ny flik). Avstånden är inte så stora i byn, men tänk på att välja ett boende som är smidigt och enkelt när du ska ta dig till längdspår, affären eller restaurangen.
Avgångar och stationer 2025/26
Vi kör till Bruksvallarna under perioden 19 december 2025–12 april 2026. Våra avgångar är anpassade efter de vanligaste bytesdagarna för boende: torsdagar, lördagar och söndagar. Se nedan för detaljer.
Utresor från Malmö:
- Lördagar: 20 och 27 december 2025, 3 januari 2026
- Onsdagar: 25 februari – 8 april 2026
- Varje lördag: 21 februari – 11 april 2026
Tåget stannar Malmö, Lund, Hässleholm, Alvesta, Nässjö, Linköping, Norrköping, Stockholm, Uppsala med ankomst till Östersund morgonen efter. Där väntar transferbussar till Bruksvallarna.
Hemresor från Bruksvallarna:
- Söndagar: 28 december 2025 och 4 januari
- Torsdagar: 26 februari – 9 april 2026
- Varje söndag: 22 februari – 12 april 2026
Tåget ankommer Stockholm och Uppsala samma kväll, övriga stationer morgonen därpå.
Utresor från Malmö:
- Fredagar: 19 december 2025 – 13 februari 2026
Tåget stannar i Malmö, Lund, Helsingborg, Halmstad, Göteborg och ankommer till Röjan på morgonen, där transferbussar till Bruksvallarna väntar.
Hemresor från Bruksvallarna:
- Lördagar: 27 december 2025 – 21 februari 2026
Tåget ankommer Göteborg och övriga stationer morgonen därpå.
Observera!
Dessa avgångar (för lördag som bytesdag) måste bokas som tur-och-retur med utresa fredag och hemresa lördag.
Vill du veta mer?
Här hittar du mer information om resan till Bruksvallarna.
- Nattåget till Jämtland & Härjedalen
Information om nattåget, komfortnivåer, tidtabell, gångdagar och hur resan går till ombord. - Busstider till Bruksvallarna
Se tider och avgångar för anslutande buss mellan tåget och Bruksvallarna. - Hållplatser för transferbussen
Information om var transferbussen stannar.
