Till innehållet

Snälltågets anslutande transfer i Sälen

Med Snälltågets transfer reser du vidare från Mora till Sälens skidområden. Här hittar du information om var transfern stannar.

Transfern är anpassad till tågets tider och går via Mora. Den bokas med fördel tillsammans med tågresan, men kan också bokas separat i efterhand.

Hur fungerar Snälltågets transfer till Sälen?

Snälltågets bussar är anpassade till tågets ankomst och avgång i Mora. Vid utresan väntar anslutande transfer vid Mora station och tar dig vidare till hållplatserna i Sälen. På hemresan avgår transfern från samma hållplatser och ansluter till tåget i Mora.

När går Snälltågets tåg till Mora?

Snälltågets tåg till Mora körs under vintersäsongen från december till april. Tåget går normalt via Lund, Hässleholm, Alvesta, Nässjö, Linköping och Stockholm och vissa veckor via Helsingborg, Halmstad och Göteborg. Mer information om tåget, tidtabeller och trafikperioder:

Tåg till Mora med anslutande buss till Sälen

Hur bokar jag transfer?

Transfern bokas enkelt tillsammans med tågresan genom att du söker och bokar hela resan till din slutdestination. Du kan också boka transfern separat i efterhand. Bokning sker via vår webbokning, som du hittar högst upp på sidan eller på startsidan.

För att vara garanterad plats på bussen eller taxin behöver resan alltid bokas till och från rätt busshållplats. Det är viktigt eftersom vi planerar och dimensionerar bussar och taxi utifrån de bokningar som finns.

Om du har bokat till eller från fel hållplats behöver vi få besked om detta senast två arbetsdagar före avresa, så att vi kan justera planeringen. Om det inte finns någon bokning från en viss hållplats kommer bussen eller taxin inte att stanna där.


Var stannar Snälltågets transfer?

Klicka på din hållplats nedan för att se karta till rätt hållplats.

Hundfjällstorget
Högfjällshotellet
Lindvallen, Experiumtorget
Lindvallen, Sälsfjällstorget
Mora
Tandådalstorget


Hundfjällstorget

Transfern stannar vid Hundfjällstorgets hållplats framför SkiStar Lodge Hundfjället.

Visa hållplatsen vid Hundfjällstorget på Google Maps (öppnas i ny flik).


Högfjällshotellet

Transfern stannar vid Sälens Högfjällshotell.

Visa hållplatsen vid Högfjällshotellet på Google Maps (öppnas i ny flik).


Lindvallen, Experiumtorget

Transfern stannar utanför Experium i Lindvallen.

Visa hållplatsen vid Experiumtorget på Google Maps (öppnas i ny flik).


Lindvallen, Sälsfjällstorget

Transfern stannar vid busshållplatsen för skidbuss vid Sälsfjällstorget i Lindvallen.

Visa hållplatsen vid Sälsfjällstorget på Google Maps (öppnas i ny flik).


Mora

Transfern avgår framför Mora resecentrum vid Mora station.

Visa hållplatsen i Mora på Google Maps (öppnas i ny flik).


Tandådalstorget

Transfern stannar vid busshållplatsen vid Tandådalstorget.

Visa hållplatsen vid Tandådalstorget på Google Maps (öppnas i ny flik).